Proč se vlastně učíte cizí jazyk? Jaké důvody vás vedou ke studiu angličtiny, němčiny, italštiny nebo jiného jazyka? Proč podstupujete námahu spojenou s učením určitého konkrétního jazyka? Zkuste napsat, co zrovna vás žene dopředu, na jaké palivo běží váš motor při studiu. To, co napíšete, bude určitě inspirace pro ostatní čtenáře tohoto blogu.
Moje motivy jsou následující:
ANGLIČTINA - Původně mě do studia angličtiny po střední škole vmanévrovali rodiče, protože si lépe než já uvědomovali, že s aprobací filosofie - výtvarná výchova budu práci hledat hodně těžko. Přibral jsem angličtinu, která mě začala hodně zajímat a bavit. A hlavně jsem pochopil, že solidní znalost tohoto světového jazyka otevírá ohromné možnosti při získávání informací, používání počítačů a pohybu na internetu. Pro mě je angličtina absolutní nezbytnost při studiu (např. při psaní diplomové práce bych se bez ní neobešel - česká literatura k tématu prakticky neexistovala) i při práci.
NĚMČINA - Tady moje motivy nejsou tak jasné. Je to spíš o pocitu, že bych "měl umět německy", když je to jazyk, kterým se mluví ve dvou sousedních, ekonomicky silných státech. Docela rád bych si taky co nejdříve přečetl v originále mého oblíbeného spisovatele Hermanna Hesseho.
FRANCOUZŠTINA - Nyní si dovolím naopak napsat, proč se neučím francouzsky, i když jsem tento jazyk měl na gymnáziu. Díky nudné výuce se mi francouzština zprotivila a dodnes k ní mám jakýsi těžko definovatelný odpor. Rozum mi říká "...no tak Petře, uč se francouzsky, nějaké základy máš a je to světový jazyk!", ale k činnosti mě to nepřiměje. Bohužel podobný efekt měla školní výuka jazyků na mnoho lidí. Změna postoje a emocí je potom první věc, na kterou je třeba se zaměřit. Naštěstí ta francouzština zase tak důležitá není, takže to neřeším...:-)
Až budu mít čas, rád bych se pustil do TUREČTINY, která mě přitahuje hlavně z lingvistického hlediska svojí neobvyklou gramatikou. Turecko také vnímám jako zemi s velmi zajímavou kulturou, kde se střetávají vlivy Evropy, Afriky a Východu. A navíc tam kdysi v antické Iónii žili první řečtí filosofové...
Rád bych konečně rozproudil na těchto webových stránkách nějakou diskusi a proto jsem zvědavý na vaše příspěvky.