Tuto metodu jsem objevil na jednom jazykovém fóru a po drobných úpravách se stala jednou z mých nejoblíbenějších. Hodí se především pro toho, kdo při učení preferuje psané slovo (vizuálně-verbální učební styl).
Část vyplněného wordlistu je na obrázku vedle textu. Na počítači by to mohlo vypadat takto:
A...........B..........C......... D ........ E
sleep...spát.....sleep.....spát......sleep
word...slovo....word......slovo.....word
blue...modrý..blue........modrý...blue
love....láska....love........láska.....love
big.....velký....big..........velký....big
sun....slunce...sun
play....hra......play
road...cesta....road
1. Začněte tím, že si papír rozdělíte na pět zhruba stejně širokých sloupců (nebo 7,9 apod)
2. Vyberte si z nějakého zdroje (třeba textu) 5-7 neznámých cizojazyčných slov. Namemorizujte si jejich cizojazyčnou formu, zatím se nezabývejte významem v rodném jazyce. Až budete schopni napsat všech 5-7 slov správně v jednom zátahu, aniž byste se dívali na předlohu, vepište je do sloupce A.
3. Vyhledejte si významy slov v rodném jazyce. Až budete schopni napsat v jednom zátahu všechny rodné ekvivalenty k cizojazyčným slovům, vepište je do sloupce B. Slovíčka si potom ještě několikrát projděte – zvolte libovolnou memorizační techniku, aby se vám jak cizojazyčná tak mateřská varianta vryla do paměti.
4. Zakryjte sloupec A. Do sloupce C slova přeložte.
5. Vyberte si další várku slov a celý postup opakujte.
Další sloupce, tj. D,E apod. slouží k pozdějšímu opakování slov. Opakování začněte zakrytím sloupců A,B. Ke slovům ve sloupci C zkuste napsat do sloupce D jejich mateřské ekvivalenty. Pracujte vždy se skupinami 5-7 slov (kvůli kapacitě krátkodobé paměti). Pak zakryjete sloupec C a píšete překlady do sloupce E.
Do wordlistu doporučuji psát jen jeden, maximálně dva významy cizího slova. Samozřejmě si můžete dle zvoleného jazyka doplnit jakékoli poznámky.
Doporučuji pracovat se 7 sloupci a zopakovat si slovíčka následující den a poté za týden. Výhodou takto uspořádaných wordlistů je, že dávají pevný rámec opakování. Pokud ve svých wordlistech objevíte prázdné sloupce, je jasné, že je potřeba si slovíčka zopakovat.
Nenechte se odradit poněkud kostrbatým vysvětlením této metody. Její princip je jednoduchý a poté, co si nějaký krátký wordlist uděláte podle návodu, půjde to dál samo.