Interview s dánským polyglotem Niels Johs. Legarth Iversenem

Napsal Redakce (») 11. 3. 2013 v kategorii Interview s lektorem, přečteno: 3516×
iversen.jpg

Niels Iversen je počítačový konzultant z Dánska, který se ve svém volném čase věnuje cizím jazykům. Zvládá jich jedenáct a dalších jedenáct v současné době studuje. Zkontaktoval jsem ho a on souhlasil, že se o své zkušenosti podělí s ostatními. Tady je první přeložená část vzniklého rozhovoru:

1. Jak jsi se vlastně k jazykům dostal?

Na střední škole jsem se učil angličtinu a němčinu. Přišel jsem na to, že tyhle jazyky jsou užitečné, protože jsem mohl sledovat cizí filmy a číst cizí knihy. Je to trochu zvláštní, ale rozhodl jsem se zároveň doma naučit několik dalších cizích jazyků. Třeba italština – věnoval jsem se klasické hudbě, a tak jsem se setkával s italskými slovíčky. Potom jsem objevil učebnici italštiny a začal ji studovat, i když v praxi jsem italštinu nikde neslyšel. Později jsem narazil na učebnici španělštiny ze stejné série a rozhodl se, že se ji naučím taky. Zajímala mě i latina kvůli latinským názvům zvířat.

Tohle všechno se odehrálo mezi mým 10 a 14 rokem života. Později jsem se ve škole učil latinsky a francouzsky, a poté jsem se dostal na univerzitu kde jsem se seznámil s rumunštinou – ale je samozřejmé, že abyste tyto příležitosti plně využili, musíte se o jazyky opravdu zajímat. Když jsem univerzitu dokončil, byl jsem schopný číst ve 12 jazycích, i když jsem ne všemi dokázal mluvit.

2. Co by jsi označil jako základní předpoklad pro úspěšné studium cizích jazyků?

Potřebujete dvě věci: zájem a vytrvalost. Někteří lidé umí docela dobře navázat konverzaci s cizími mluvčími, ale to mi moc nejde. Na druhé straně jsem v učení velmi systematický, a dokážu si k učivu sednout a několik hodin bez přerušení studovat. Ne každý tohle dokáže.

3. Jak se motivuješ?

Když mám pocit, že při učení dobývám neprobádané území, stimuluje mě to k tomu, abych se snažil i dál. Myslím, že něco podobného pociťují výzkumníci a dobrodruzi. Taky je v tom něco ze sběratelské vášně – jako když se sběratelé známek snaží získat kompletní kolekci.

4. Jaký je tvůj denní / týdenní studijní program?

Nemám žádný pevný program, ani nevím, jakými jazyky se budu dnes večer zabývat. Když ale nějaký jazyk zanedbávám více než týden, začne se ozývat mé svědomí a musím s tím něco udělat. Obvykle se večer věnuji soustředěnému studiu 2-3 jazyků a možná si pustím nějaký televizní pořad nebo si čtu v několika dalších jazycích.

Takže kolik času strávíš v průměru týdně studiem?

Věnuji se jazykům většinu večerů v týdnu a taky kdykoli jedu vlakem nebo autobusem. K tomu navíc připočítejme čas, který strávím studiem při krátkých přestávkách v práci. Bude to něco mezi 20 až 30 hodinami každý týden. To zahrnuje i sledování televize v jiných jazycích než v dánštině nebo angličtině. Kromě toho všeho dva měsíce v roce strávím v zahraničí.

Pokračování (snad brzy) příště.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a dvanáct