Učební styly aneb máte radši obrazy, hudbu nebo sport?

Napsal Redakce (») 28. 5. 2010 v kategorii Inspirace k výuce, přečteno: 6838×

Učíte se způsobem, který je pro vás nejpřirozenější? Lidé se liší v tom, jaký učební styl a přístup k učení preferují. Existují různé typologie učebních stylů, my se dnes podíváme na tu nejjednodušší a nejsnáze aplikovatelnou v praxi.

Tato typologie rozděluje lidi do tří skupin podle toho, jakým smyslovým kanálem nejsnadněji přijímají nové podněty a informace.

1. VIZUÁLNÍ TYP - vizuálně zaměření lidí nejlépe zpracovávají informace získané prostřednictvím zraku a pamatují si především vizuální podněty. Dobře se učí z knih, vyhledávají různé obrázky, schémata a grafy a pokud chtějí něco pochopit, musí si to dokázat vizuálně představit. V populaci je jich asi 35%. Pokud jste vizuální typ a učíte se cizí jazyk, využívejte co nejvíce tištěné a obrazové materiály. Vyberte si učebnici, u které se vám líbí výtvarné provedení a která je barevná a přehledně rozčleněná. Interaktivní počítačové programy obvykle také obsahují mnoho vizuálních stimulů.

2. AUDITIVNÍ TYP - tito lidé se nejlépe učí prostřednictvím kontaktu s mluveným slovem. Upřednostňují přednášky, diskuse a poslech audio-materiálů. Dobře si pamatují básně, melodie a slova písniček. Při učení potřebují ticho a klid, protože hlasité zvuky je snadno vyrušují. V populaci je jich asi 20%.

3. HAPTICKO/KINESTETICKÝ TYP - okolo 40% lidí potřebuje do učení nějak zapojit tělesný pohyb. Poznáme je podle toho, že při myšlení musí chodit nebo se nějak hýbat, neustále si s něčím hrají a při vyprávění intenzivně gestikulují. Nejlépe se učí prakticky tím, že si věci vyzkoušejí na a "ohmatají". Rádi dělají pokusy. Učení je pro ně aktivní proces, nestačí se jim jenom dívat nebo poslouchat. při jazykové výuce si dobře osvojí novou látku hraním rolí, dramatizací nebo prostřednictvím různých her zahrnujících pohyb. Abstraktní učivo nejlépe zapamatují tak, že si ho zapíšou.

Jak poznáte, který učební styl u vás převažuje? Do určité míry to intuitivně tušíme skoro všichni a víme, co nám při učení funguje a co ne. Pokud nejste schopni na základě svých zkušeností posoudit svůj učební styl, může vám pomoci některý ze sebeposuzovacích testů dostupných na internetu (např. http://people.usd.edu/~bwjames/tut/learning-style/) nebo test u psychologa.

Znalost vlastního učebního stylu se hodí zejména v situacích, kdy potřebuje rychle a efektivně zvládnout náročné učivo. V takovém případě je nejlepší využít svých silných stránek a sehnat si učební materiály odpovídající vašim individuálním preferencím. Z dlouhodobého hlediska je vhodné rozvíjet i ostatní učební styly a nenechat je úplně zakrnět. Koneckonců, jak dobře věděl už Komenský, nejúčinnější je učení, při kterém zapojujete všechny své smysly (ano, nezapomeňte na podceňovaný čich, protože pachové zážitky stimulují naši paměť a představivost nejsilněji).

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Radka z IP 82.144.159.*** | 31.12.2023 16:16
Moc pěkné styly na učení, jen co je pravda. Snad mě tento rok něco nového naučí i lidé z www.otava-pujcovna-lodi.cz půjčovny lodí Otava. Já jsem tam byla několikrát tento rok ale ještě jsem se eskymáka nenaučila, ono na tom snad nebude nic těžkého, no chci to zkusit prostě.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a tři