Jak se stát vynikajícím studentem na střední škole 4 - CÍLE

Napsal Redakce (») 28. 1. 2011 v kategorii Inspirace k výuce, přečteno: 2909×

"Knowledge is power.

Francis Bacon

Tématem této části našeho seriálu je stanovování učebních cílů. Začneme jednoduchou otázkou - jaké jsou vaše cíle v oblasti učení? Co se chcete naučit? Co chcete umět na konci tohoto roku? Co chcete umět poté, co skončíte střední školu? 

Lidé se obvykle nad svými cíli zamýšlí jen krátce. Máme mylný pocit, že stačí přibližně, intuitivně vědět, kam míříme. Naše cíle mají podobu prchavých myšlenek jako "Chci dostat alespoň dvojku z chemie" nebo "Potřebuju se dostat na práva". Někdy takto mlhavě formulované cíle stačí a dosáhneme toho, co chceme. Pokud se ale naučíme stanovovat systematicky vlastní cíle, můžeme dosáhnout v životě mnohem více. Mezi lety 1979 a 1989 proběhla na Harvardu dlouhodobá studie absolventů, ve které se ukázalo, že ti absolventi, kteří si zvykli stanovovat jasné cíle v psané formě byli po deseti letech kariéry mnohem úspěšnější (měli 10x větší příjem) než ti, kteří s cíli systematicky nepracovali. Mysl funguje trochu jako naváděná střela - čím přesnější a jasnější je informace o cíli letu, tím větší je šance, že tento cíl skutečně zasáhne. 

Stanovte si učební cíle - ale pozor, ty musí být vaše vlastní. Musí se týkat toho, co vy sami chcete, jinak to nebude fungovat. Stanovení vlastních cílů vám přinese jednu důležitou věc: přestanete pouze reagovat na to, co po vás chtějí ostatní (učitelé, rodiče) a získáte větší kontrolu nad směrem svého studia a života. Úplně jinak se cítí ten, kdo ví, že pracuje na realizaci svých záměrů, než ten, kdo jen mechanicky pracuje na cílech jiných lidí. Zpočátku to může být hodně těžké, protože na to nemusíte být zvyklí a možná si připadáte jako bezmocná lodička na rozbouřeném oceánu událostí, které nemáte pod kontrolou. Ale je důležité udělat ten první krok - vy sami se musíte rozhodnout, co se chcete naučit a k čemu to použít. 

Jak si tedy učební cíle vlastně stanovit? Zamyslete se důkladně nad následujícími otázkami a zapište si svoje odpovědi do vašeho deníku nebo do nějakého sešitu. 

1) Co chcete všechno umět na konci roku 2011? V čem se chcete opravdu hodně daleko posunout? Čeho chcete jako student dosáhnout? jak se budete cítit, až budete umět tyto nové věci a co vám to přinese?

2) Jak tyto vaše cíle souvisí s celkovým směřováním vašeho studia? Víte, co chcete dělat? (Pokud nemáte jasnou představu, nevadí - určitě vykrystalizuje později. Zatím se zaměřte na to, co vás baví a zajímá) Jak získané znalosti prakticky využijete? 

3) Jak se vypořádáte s překážkami, které se při studiu objeví? O koho se můžete opřít nebo kdo vám může případně pomoci? 

Při stanovování cílů je důležité vytvořit si co nejživější, nejjasnější a nejzřetelnější představu toho, čeho chcete dosáhnout. Skutečně si svůj cíl vykreslete v živých barvách, napište si co nejpodrobnější popis. Vágní, obecně definované cíle rozhodně neosloví vaše srdce a mají jen malou motivační sílu. Pište cíle v přítomném čase, jako byste jich už dosáhli. Jako příklad můžu uvést můj cíl pro rok 2011, který se týká ovládání Powerpointu: 

"Na konci roku 2011 umím perfektně ovládat Powerpoint - znám funkce všech příkazů v roletových menu, všech používaných ikon. Umím vytvořit jakoukoli prezentaci obsahující kromě textu i zvuky, videa a jiné multimediální soubory. Když se mě někdo zeptá, jak něco v Powerpointu udělat, snadno mu poradím. Přečetl jsem dvě knihy o Powerpointu a osvojil jsem si z nich všechny důležité informace. Díky těmto novým znalostem jsem schopný své prezentace vytvořit mnohem rychleji a ušetřím tak mnoho cenného času..atp."

Barvitým sepsáním vlastních cílů nicméně práce nekončí. Cíle působí jen tehdy, pokud je máte na očích. Pokud je odložíte do šuplíku, možná na konci roku zjistíte, že jste na ně úplně zapomněli. Vracejte se k nim pravidelně a dál je rozvíjejte. Napište k nim komentář, doplňte popis cíle o další detaily. Vraťte se ke svým cílům vždy, když budete mít pocit, že se vám nedaří nebo když čelíte nějakému studijnímu neúspěchu. 

Po stanovení cíle je samozřejmě potřeba "jít do akce". Co od vás bude dosažení cíle vyžadovat?. Naplánujte si cestu k němu a hlavně se zeptejte: Co můžu udělat hned teď a potom každý den (dva dny / týden), abych se ke svému cíli přiblížil? Do čeho se můžu co nejdříve pustit? jaký první krok můžu podniknout? 

Tak hurá do toho!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Nikola z IP 90.181.20.*** | 8.3.2011 22:22
děkuju.... zanedlouho sem napíšu funkci ..... smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a deset