Mnemotechnika - metoda loci

Napsal Redakce (») 16. 3. 2010 v kategorii Efektivní metody výuky, přečteno: 10148×
mnemotechnikaproblog.jpg

Metoda loci je mnemotechnická metoda známá od starověku. Je vhodná pro zapamatování si informací ve formě seznamu nebo řetězce. Její použití ukážu na následujícím příkladu.

Řekněme, že si chci zapamatovat seznam charakteristik úspěšného vůdce dle Napoleona Hilla. Seznam zahrnuje 11 vlastností (uvádím jen část).

1. odvaha založená na sebepoznání, 2. sebe-kontrola, 3. smysl pro spravedlnost, 4. schopnost definitivně se rozhodnout, 5... (atd.)

Nejprve si vyberu nějakou dobře známou cestu, kterou často chodím. V mém případě to bude cesta z našeho bytu do centra města. V duchu si tuto cestu projdu, jako bych si přehrával před vnitřním zrakem nějaký film. Vyberu si tolik výrazných míst, kolik položek je na mém seznamu k zapamatování. V mém případě to bude 1. lavička u dveří do našeho domu, 2. zídka o pár metrů dál, 3. popelnice před domem a 4. mostek přes řeku.

Další krok je umístění vizuálních symbolů představujících jednotlivé položky seznamu k vybraným místům. Na seznamu je položka č. 1 odvaha založená na sebepoznání, první místo na mé cestě je lavička. Zavřu oči a představím si co nejživěji velké srdce (symbol odvahy) ležící na lavičce. Vedle srdce leží na lavičce otevřená kniha (symbol poznání). Když se mi podaří v mysli pevně zafixovat představu zahrnující lavičku a srdce s knihou, přejdu k další položce. Položka č. 2 je sebekontrola. Představím si ji jako malého muže s nafouklou červenou tváří, který má na hrudi velký otočný knoflík. Sedí na zídce a když k němu přistoupím a otočím knoflíkem, muž "vypustí páru" (můj zcela osobní symbolický obraz pro sebekontrolu). Následující položku, smysl pro spravedlnost, si představím jako slepou ženu s mečem a vahami vyčnívající z popelnice (směšná představa, ale tím lépe pro paměť).

Když si takto vytvořím asociativní spojení mezi všemi položkami seznamu a místy na cestě, projdu si cestu v duchu ještě jednou a opět si co nejživěji představuji obrazy a scény, které jsem si ke každému místu vytvořil. Je dobré, když tyto obrazy zahrnují i nějakou akci a nejsou čistě statické. Výsledkem je skutečně jakýsi vnitřní film, ve kterém jako divák procházím jednotlivá místa a sleduji scény, které se na nich odehrávají.

Pokud si poté chci vzpomenout na naučený seznam, začnu v duchu procházet zvolenou cestu a příslušné vizuální symboly se v mysli vybaví prakticky samy. Zbývá je jen převést zpět na jejich slovní vyjádření.

 

Obecně je tedy metoda loci založena na tom, že k nějakému důvěrně známému řetězci informací (cesta) přiřadíte informace nové prostřednictvím vizualizace. Při vybavování je potom snazší vzpomenout si na jednotlivé části důvěrně známého řetězce než se pokoušet vybavit si pouze nové informace. Z mnemotechnických principů popsaných v předchozím článku se zde využívají principy vizualizace, asociace, fantazie, lokalizace, transformace a emocí. Jedná se o velmi účinnou techniku umožňující zapamatovat si seznamy o desítkách položek - záleží jen na tom, kolik jste schopni na vaší cestě najít zajímavých míst. Někdy je obtížné najít k příliš abstraktním pojmům odpovídající vizuální symbol, ale berte to jako skvělé cvičení na rozvoj fantazie a nevzdávejte se.

Stejně jako u ostatních technik platí, že efektivní bude pouze v případě, že ji bude používat díky tréninku automaticky a přirozeně.

Vyzkoušejte metodu loci a napište, jak se vám daří. Jsem zvědavý na vaše úspěchy (a neúspěchy :-)).

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Danča z IP 81.19.5.*** | 14.11.2010 17:50
Doporučuju opravdu zkusit, je to metoda, díky které už nikdy nezapomenu nákupní seznam...
Tom z IP 90.176.87.*** | 9.2.2013 22:51
No, na nákupní seznam je pořád lepší lísteček se seznamem. Metoda Loci je opravdu dobrá, ale je zbytečné si pomocí ní ukládat informace, které potřebuju jen na jeden nákup. Nepotřebuju, abych v dlouhodoé paměti měl nápupní seznam.
Danca z IP 83.215.174.*** | 12.2.2013 18:24
smile, nakupni seznam si takhle pamatuju jen na nakup, ale spoustu veci na dlouho. Myslim, ze kdyz se nerespektuje krivka zapominani a zapamatovane se neupevnuje, jde to stejne do haje. Nakup mi vytlaci nasledujici jednorazovy seznam na cokoliv...
Pavel z IP 212.4.133.*** | 25.2.2013 12:58
Tahle metoda funguje skvěle, vím o ní už asi tak 3 roky a používám jí aktivně, je ale pravda že se hodí spíš pro dlouhodobou paměť, pamatuji si tak 39 Shakespearových her už něco přes rok - na nákupní seznam nemá smysl, na to je dobrý například propojovací systém nebo číslování položek a převádění číslic do slov, slov do představ...
Tom z IP 90.176.87.*** | 25.2.2013 22:51
No, když člověk používá tuto metodu, tak zapamatování je sranda, ale problém je zapomínání. Tak jsem si doma umístil názvy děl Karla Čapka a problémeme je to zapomenout, jelikož si na to člověk občas matně vzpomene, čímž si tyto vědomosti defacto uživuje.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a jedna