Jak rozvíjet soustředění

Napsal Redakce (») 29. 1. 2010 v kategorii Efektivní metody výuky, přečteno: 8080×
meditating-buddha-new.jpg

Jsou chvíle, kdy se zdá, že všechno jde samo, učivo nás zajímá, jsme plní energie a vydržíme nad knihou nebo nad cvičebnicí dlouhou dobu. Ale častěji naše mysl odbíhá a po nějaké době s učením praštíme a jdeme se věnovat zábavnějším věcem. Je možné nějak rozvíjet a trénovat schopnost soustředění?

Je důležité si uvědomit, co soustředění navzdory populárním názorům není. Lidé si často myslí, že koncentrace je důsledek uplatňování vůle. Představují si to tak, že abychom dosáhli skutečně hlubokého soustředění, musíme „zatnout zuby“, napnout veškerou svoji vůli a heroickým úsilím zkoncentrovat svoji mysl na daný předmět. Veškerá vyrušení je třeba ignorovat. Ale takhle hlubokého, dlouhodobého soustředění nelze dosáhnout. Znásilnit vůlí přirozené tendence svojí mysli můžeme jen na chvíli, po delší době roztěkanost a lenost zvítězí.

Při rozvíjení soustředění nejde o to mysl silnou vůlí ovládnout a kontrolovat. Jde o to využít zdroje, které jsou v ní latentně přítomné. Využít to, k čemu naše mysl přirozeně inklinuje. Nabízím Vám tři rady, jak dosáhnout hlubšího soustředění při učení.

1. Buďte jako děti – Určitě jste si všimli, že děti jsou schopné zcela se ponořit do nějaké činnosti (třeba hry) a věnovat se jí celé hodiny bez přestávky. Neztratili jsme náhodou tuhle schopnost někde mezi dětstvím a dospělostí? A pokud ano, jak znovu probudit ten bezprostřední, nadšený dětský zájem o věc? Přemýšlejte o tom. Nebo ještě lépe – zkoušejte to a experimentujte.

2. Vytvořte si vlastní doupě – Vytvořte si místo, kde budete v pohodě a kde se budete moci bez vyrušování věnovat studiu. Vybavte si toto místo tak, aby vás inspirovalo a nabíjelo energií. Samozřejmě není jednoduché v dnešní hyper-rychlé a hyper-propojené společnosti najít čas vyhrazený čistě učení, ale udělejte pro to maximum. Osvědčit se vám může i sepsání seznamu událostí a věcí, které vás nejčastěji vyrušují. Promyslete si strategie, jak těmto vyrušením zabránit.

3. Respektujte svůj rytmus – Schopnost soustředění se rozvíjí postupně. Nechtějte zpočátku více, než je možné a respektujte přirozené rytmy svého těla a své mysli. Když pocítíte únavu, změňte činnost nebo si dejte pauzu. Mně osobně se nejvíce osvědčily krátké procházky ke krásnému baroknímu klášteru, který stojí kousek od našeho domu.

Tyto tři rady berte jako inspiraci. Přemýšlejte o tom, jak je dále rozvést a v praxi aplikovat. Vyplatí se to. Slavný psycholog Wiliam James napsal: „Schopnost záměrně vracet roztoulanou pozornost, a činit to opakovaně, představuje vlastní kořen soudnosti, charakteru a vůle. Nikdo není compos sui, pokud je nemá. Výchova, která by zlepšila tuto schopnost, by byla výchovou par excellence.“

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Daniel Šrámek z IP 92.62.224.*** | 23.3.2010 17:20
Velice zajímavý článek a musím s ním víc, jak z 90% souhlasit.
Sám tyto metody používám.
Boris Severa z IP 90.178.45.*** | 13.5.2011 00:35
Moc pěkně napsané, snad to zabere smile
Pája z IP 90.182.179.*** | 11.12.2012 09:24
Super článek, souhlasím. Jen né vždy to pod vlivem stresu jde, když třeba člověk nestíhá, nemůže si odpočinout...ale jinak samozřejmě je to pravda. Já si pomáhám doplňkem stravy brainstart, ten obsahuje ginko s lecitinem a navic guaranu. Pomáhá mi to se soustředit a déle vydržet. Navíc to nejsou žádné nezdravé věci jako energetáky, které te nabudí a pak si tělo únavu vyberesmile
Venda z IP 90.182.179.*** | 9.4.2013 08:03
Dobrý den, vidím, že je tady zmíněný brainstart. Já na nej nedám dopustit, jsem vitalnější a lépe se soustředím, navíc co se naučím si taky déle pamatuji nez tomu bylo předtím.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a tři