Paměť - pomůže mi u studia cizích jazyků mnemotechnika?

Napsal Redakce (») 15. 1. 2010 v kategorii Efektivní metody výuky, přečteno: 5706×

Mnemotechnika nebo též latinsky ars memoria je soubor technik a postupů sloužících k efektivnímu zapamatování informací. Tyto techniky byl poprvé systematicky používány v antice s rozvojem rétoriky, ve středověku a renesanci je praktikovali mnozí významní učenci. V novověku se ars memoria vytratila z obecného podvědomí a teprve ve 20. století byla znovuobjevena v celé své šíři.

Výkony některých současných paměťových expertů jsou ohromující. Tito mistři paměti tvrdí, že klíčem k jejich výjimečným dovednostem je právě užívání mnemotechnických principů.  Například Dr. Gunther Karsten, mistr světa ve World Memory Championship, je schopný uložit si do paměti za hodinu 1929 náhodně volených čísel (1-10) a poté odříkat, v jakém pořadí šly za sebou. Dominic O´Brien se dokáže za 15 minut naučit řadu 170 náhodně zvolených slov a po 30 minutách je odříkat opět v přesném pořadí.

Otázkou je, do jaké míry mohou tyto specializované techniky pomoci při učení se jazykům. Podívejme se nejprve obecně na principy, na nichž je ars memoria založena. Uplatňování těchto principů pomáhá k rychlejšímu a hlubšímu uložení informací do paměti.

FANTAZIE - Zapojme do procesu ukládání informací do paměti fantazii. Bez ní bychom koneckonců nebyli schopni využít následující pravidla.

EMOCE - Je všeobecně známé, že informace s emocionálním nábojem se daleko více vryjí do paměti, než informace emocionálně neutrální.

LOGIKA - Daleko lépe si pamatujeme systematicky uspořádané informace. Přísloví "pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos" tady určitě neplatí. Dokud pro nás informace nebude smysluplná, nenamáhejme se s jejím ukládáním do paměti.

LOKALIZACE - Speciální princip, který se využívá u tzv. metody loci. Vysvětlím v některém z příštích článků.

VIZUALIZACE - Daleko lépe než slova nebo abstraktní informace si většina z nás pamatuje názorné obrázky. Aktivní vizualizace, tj. představování si toho, co si chcete zapamatovat, před vnitřním zrakem, se dá natrénovat a je velmi účinná.

ASOCIACE - Lépe si pamatujeme informace, které si můžeme přiřadit k něčemu, co už známe. Při rozpomínání pak vzpomínka na jeden pojem (obrázek, slovo, symbol) vyvolá další asociace.

TRANSFORMACE - Tento princip se dá nejjednodušeji vysvětlit na příkladu zapamatování si čísel. Vysoce abstraktní informace jako jsou čísla jsou pro naši paměť noční můrou. V mnemotechnických systémech jsou číslům přiřazeny symboly (např. k 0 to může být kobliha, protože má podobný tvar). Pokud si potom chceme zapamatovat řadu čísel, transformujeme je nejprve v odpovídající symboly a ty si uložíme do paměti ve formě asociační řady. Pro snadnější zapamatování je tedy třeba abstraktní informace transformovat v konkrétní názorné symboly.

Těchto sedm principů je možné si zapamatovat pomocí mnemotechnické pomůcky "FAntazírující EMa LOká LOuh V AStrálních TRopech" (ale protože je důležité zapojovat fantazii, zkuste si raději vymyslet nějakou vlastní). Paměťoví experti při soutěžích využívají zejména kombinace posledních čtyř principů, přičemž tajemství  jejich úspěchu spočívá samozřejmě v tvrdém tréninku.

 

Zpátky k otázce, jestli toto všechno je užitečné pro studium cizích jazyků. Jazykové dovednosti jsou v tomto poněkud specifické. Největší možnosti pro uplatnění mnemotechniky vidím při rozšiřování slovní zásoby, částečně také při zvládání gramatických (zejména morfologických) pravidel. Při tréninku dalších dovedností jsou možnosti mnemotechniky poněkud omezené.

Určitě ale stojí za to si techniky ars memoria osvojit, zejména pokud stále chodíte do škole a musíte nacpat do své paměti velké množství faktů, abyste uspěli v testech a písemkách. S trochou tréninku nebude problém vysypat z rukávu jména všech římských císařů nebo seznam 20-ti nejvyšších hor v ČR. V některém z příštích článků se podíváme na konkrétní mnemotechnické postupy.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvě