Motivace - stanovte si POŘÁDNÝ cíl

Napsal Redakce (») 12. 1. 2010 v kategorii Efektivní metody výuky, přečteno: 5216×

Toto je první ze série článků věnovaných motivaci. Naučit se cizí jazyk je běh na dlouhou trať, spíše maraton než stovka. Jak neztratit energii a chuť v polovině závodu? Jak se nabudit a přimět sama sebe ke každodennímu studiu? Přistupujte k sebe-motivaci kreativně a experimentujte.

Stanovte si jednou za čas opravdu pořádný cíl. Něco, co na první pohled překračuje vaše obvyklé cíle a vypadá téměř nesplnitelně. Zkuste se za den naučit 100 cizích slovíček. Do dvou dnů projděte tři nové lekce ve Vaší učebnici a dosáhněte v testu znalostí z těchto lekcí alespoň 90% úspěšnost. Napište alespoň dvoustránkovou povídku v cizím jazyce. Přeložte do zítřka cizího jazyka náročnou báseň od vašeho oblíbeného českého básníka. Zvolte si jakýkoli cíl, který pro vás bude představovat skutečnou výzvu a který vás nabudí.

Zvládat takové náročné výzvy je zábava. Náročný cíl vás přinutí přemýšlet, co dělat, abyste byli schopni ho splnit. Naučit se za den 100 slovíček? Když mám spoustu práce a skoro na nic nemám čas? Když se naučím 20 slovíček a za pět minut si z nich pamatuji sotva třetinu? Tak tohle určitě nepůjde... Opravdu to nepůjde? Jen to zkuste! Najděte nějakou metodu nebo cestu, která vás k cíli dovede.

Co když stanoveného cíle nedosáhnete? V takovém případě se podívejte na to, čeho jste dosáhli. Naučili jste se dnes 40 cizích slov? Paráda, vždyť je to dvakrát více, než zvládnete obvykle. Princip je jednoduchý - stanovte si ambiciózní cíl a pak se odměňte za každý dílčí úspěch, kterého dosáhnete.

Možná si říkáte, že s podobnými nesplnitelnými cíli se setkáváte denně - třeba když se máte na zkoušku naučit pětisetstránkovou učebnici nebo když vám šéf v práci řekne, že do dvou dnů chce analýzu, na které by bylo potřeba dělat týden. Rozhodně to není zábava a z výsledků často příliš velkou radost nemáte. U těchto cílů problém spočívá v tom, že důsledky jejich nesplnění možná vnímáte jako velkou hrozbu, což vede k frustraci a stresu (dva velcí nepřátelé efektivního učení). Nejlépe fungující cíle jsou ty, které kombinují velkou výzvu s nízkou hrozbou při nesplnění.

Nebojte se velkých, náročných cílů. Dokážou vás mobilizovat a přinutí vás překročit vaši komfortní zónu. Naučíte se mnohem více než obvykle.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Petr Dvořák z IP 85.71.25.*** | 22.1.2010 16:01
Takže držím palce, Kamile. Teď Vám konkrétně neporadím, jak se motivovat, protože k tomu bych Vás musel trochu poznat a zjistit, jakým způsobem se učíte. Ale sledujte tento blog a určitě najdete inspiraci v nových článcích.
Kamil z IP 90.178.212.*** | 18.1.2010 17:58
Jo cíl mám ho před sebou, chci přečíst spoustu knih mám teď volný čas ale jak se přimět, říkáte pořádně si naložit a hledat cesty jak splnit plán, jo možná ho splním. Ale chtěl bych znát nějaký metody abych věděl jak si to usnadnit a jak se motyvovat. Skusím to postupně, uvidím dík.smile  smile smile
Petr Dvořák z IP 85.71.25.*** | 13.1.2010 18:01
Nejde o to si stanovit zcela nemožný cíl, spíš takový cíl, který splnit jde, ale dosud jste se o to nepokusili a je na hranici vašich možností. Kdo říká, že nejde se za den naučit 100 cizích slov?
Princip je se na cíl zaměřit a neustále přemýšlet, jak by ho šlo dosáhnout. Zvládl jsem zatím těch 30 slovíček ze sta a už toho mám plné zuby a nemůžu dál? Tak zkusím změnit strategii. Třeba si půjdu zaběhat a potom se vrátím k učení.
Je dobré se odměnit za každý dílčí krok na cestě k cíli. Ale nebudu se chválit za případnou lenost (jó, 15 slovíček je taky dobrý, jsem borec), ale za každý posun vlastních možností.
Když řeknu princip tohoto "motivačního triku" trochu hospodskými slovy, jde o to se pořádně "hecnout", ukázat jim (sobě), že dokážete víc, než si myslí.
Tahle technika samozřejmě nejde používat pořád, jen čas od času to chce prolomit stereotyp tím, že se rozhodneme vylézt na mnohem vyšší horu, než na jakou obvykle šplháme. smile
skrepas z IP 77.78.65.*** | 13.1.2010 17:13
Moc tomu nerozumím... Mám si stanovit cíl, který nemůžu splnit a odměnit se za to, že jsem jej nesplnil?
Nebudu se napříště odměňovat za 30 slovíček, další den za 20 slovíček, pak si řeknu: Dobře, tak dneska se odměním za 15 slovíček, i když reálně bych jich zvládl 40?
Jak psychologicky funguje odměňování se za cíle, kterých nedosáhneme?


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a pět